Test Sibo Poznań – na czym polega ten test?
Przyczyn dolegliwości jelitowo-żołądkowych jest wiele. Test SIBO jest jednym z narzędzi, które może pomóc w diagnozie i leczeniu tych zaburzeń.
SIBO (and. Small Intestinal Bacterial Overgrowth, pol. Zespół Przerostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego) to stan, który może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, w tym wzdęcia, gazy i bóle brzucha. Niestety, zdiagnozowanie SIBO może być trudne, ponieważ tradycyjne metody testowania mogą nie wykryć dokładnie tego stanu. Dlatego wielu lekarzy zleca wykonanie wodorowego testu oddechowego – czyli „testu sibo” – w celu postawienia dokładniejszej diagnozy.
Ale czym dokładnie jest ten test? I jak pacjenci powinni się do niego przygotować? W tym artykule zbadamy wszystko, co musisz wiedzieć o teście sibo znanym również pod nazwą wodorowo-metanowy test oddechowy. Począwszy od tego, co mierzy i jak działa, a skończywszy na tym jak się przygotować do niego. Zrozumienie podstaw testowania SIBO za pomocą testów oddechowych badających zawartość wodoru i metanu w wydychanym powietrzu jest szczególnie ważne jeżeli zmagasz się z dolegliwościami trawiennymi.
Testy oddechowe w SIBO – co to takiego?
Testy oddechowe w SIBO to badania mające na celu wykrycie zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Jest to metoda diagnostyczna oparta na pomiarze ilości wodoru i/lub metanu wydychanych przez pacjenta po spożyciu specjalnego roztworu cukrów, które nie są trawione przez organizm człowieka. Testy te są całkowiecie nie inwazyjne.
W wyniku przebiegu choroby SIBO dochodzi do rozrostu bakterii w jelitach, co może prowadzić do wielu poważnych objawów zdrowotnych. Testy oddechowe pozwalają na szybkie i skuteczne wykrycie tego problemu oraz umożliwiają zaplanowanie dalszego leczenia.
Badanie polega na pobraniu próbki powietrza z układu oddechowego, a następnie jej analizie. Dla większej precyzji wyników należy przygotować się odpowiednio przed testem – być na czczo, nie palić papierosów, umyć zęby. Przeciwskazaniem do badania jest także przyjmowanie antybiotyków, kolonoskopia lub fluoroskopia w ciągu ostatnich 4 tygodni.
Wyniki testów oddechowych mogą być mniej dokładne, jeśli pacjent ma inne problemy zdrowotne lub jeśli nie przygotował się odpowiednio przed badaniem. Warto pamiętać o tym podczas decyzji o przeprowadzeniu tej metody diagnostycznej i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem testów oddechowych.
Rodzaje wodorowych testów oddechowych
Test wodorowo-metanowy to jedna z metod diagnostyki SIBO pomagająca zdiagnozować nadmierny rozrost bakteryjny. Istnieją dwa rodzaje wodorowych testów oddechowych, którymi są:
- Test SIBO – dotyczy przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Jako substrat pacjent otrzymuje 10g. laktulozy w szklance wody.
- Test na nietolerancję laktozy – w czasie badania pacjent musi spożyć wodę zawierającą laktozę, a następnie pobierane są próbki oddechu w określonych interwałach czasowych.
Jak przygotować się do badania na SIBO?
Przed zabiegiem należy odpowiednio się przygotować i przestrzegać wymaganych instrukcji dotyczących diety oraz leków. Ważne jest unikanie pewnych pokarmów i suplementów przed badaniem, aby wyniki były jak najbardziej precyzyjne.
Dzięki wykonaniu odpowiedniego typu testu można uzyskać wiele ważnych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta oraz pomagających w przyszłości zaplanować odpowiedni przebieg jego kuracji medycznej.
Jak wykonuje się wodorowy test oddechowy?
Podczas samego badania pacjent będzie musiał wykonać wydech do specjalistycznego urządzenia pomiarowego o nazwie Gastrolyzer. Następnie zostanie mu podana określona ilość cukru (laktuloza lub laktoza). Po określonym czasie ponownie będzie musiał wykonać ponoiwnie kilka wydechów do Gastrolyzera. Test na SIBO jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym.
Na podstawie zmierzonej ilości wodoru można dysbiozę lub przerost ilości bakterii.
Wyniki są analizowane przez lekarza gastroenterologa lub dietetyka klinicznego i interpretowane na podstawie norm ustalonych dla danego laboratorium. Warto jednak pamiętać, że wynik może być nieprecyzyjny, jeśli pacjent ma inne problemy zdrowotne, ale o tym poniżej.
Test SIBO – co jeszcze należy wiedzieć
Jeśli pacjent ma inne problemy zdrowotne, takie jak reakcje hipoglikemiczne, cukrzyca i poważne problemy z zębami, wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO może być nieprecyzyjny. Dlatego też warto poinformować specjalistę przeprowadzającego ten test o wszystkich chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach.
Test na SIBO – cena
Cena testu SIBO w naszej placówce wynosi 100 zł.
Przygotowanie do testu oraz sam test wymagają pewnych kosztów i nakładów czasowych, ale warto zainwestować w swoje zdrowie. Dobrze wykonane badanie pozwoli na lepszą diagnozę i dobranie odpowiedniego leczenia.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących ceny lub skuteczności testu na SIBO zapraszamy do kontaktu (Wodorowy Test Oddechowy w Poznaniu).